Obožavam biblioteke! O bo ža vam! Naviku i ljubav prema posetama biblioteci razvijala sam od osnovne škole. Sećam se straha s kojim sam ulazila, zbunjenosti i stida kada ne znam koju bih knjigu izabrala. Danas sam u bibliotekama “svoj na svome” i želela sam da od najranijih dana svoje dete upoznam sa njihovim čarima. Da preskočimo strahove, da se odmah odomaćimo.
Za početak bih da podelim vrlo važnu informaciju – sporazumom Biblioteke grada Beograda i predškolskih ustanova svi mališani do polaska u školu imaju besplatno članstvo na teritoriji Beograda. Sjajna akcija i lepa motivacija da se ovih dana zaputite u biblioteke (ako već niste), mada novac ne bi trebalo da bude prepreka na putu istraživanja, znanja i motivisanja deteta za učenje.
Naša prva poseta biblioteci dogodila se prošlog meseca, sa pune tri godine. Želela sam i planirala da se to dogodi i ranije, ali iz ove perspektive mi ovaj uzrast deluje kao idealan. Da nikad nije rano – pokazala je mama sa bloga Kasijobeba. Htela bih da sa vama podelim naše iskustvo i šta sam iz njega naučila. Dakle, evo par saveta za vas koji se spremate da sa detetom obiđete biblioteku.
Planirajte posetu biblioteci unapred. Mi smo se skoro doselili u kraj u kome trenutno živimo, pa sam informacije o biblioteci pronašla na internetu. Pogrešila sam što sam spontano jednog dana samo rekla- “Hej, hajdemo u biblioteku”. Kada smo, nakon duže šetnje konačno stigli, bibliotekar nas je obavestio da je za naš vrtić zadužena druga, koja se nalazi na suprotnom kraju našeg naselja. Pomislila sam – dete od tri godine koje svakako ima pravo na besplatno članstvo u obe biblioteke sam šetala, popela na treći sprat peške, usput mu obećavajući fantastičan svet knjiga, a vi mi sad kažete da treba da ga odavde izvedem bez knjige jer vi “niste nadležni”. Ali pošto je greška bila moja jer se nisam na vreme raspitala i pripremila, izašli smo bez knjige i odmah se zaputili na tu drugu lokaciju. Rezultat – početni entuzijazam je splasnuo. I njemu i meni. Ipak, nismo dozvolili da nam to u potpunosti pokvari doživljaj. Savet – obiđite biblioteku koji dan ranije sami, bez deteta, najavite se, upoznajte prostor i bibliotekare.
Zajedno sa detetom planirajte posetu biblioteci . Možete pričati priču pred spavanje o tome koliko je biblioteka magično mesto, proći pored zgrade biblioteke pokoji put samo pričajući o njoj da probudite radoznalost i razvijete prisnost (a ne kao ja). Ali čak i da banete ovako kao mi i našetate se pošteno, bolje je odete nego da to ne uradite nikada.
Uputite dete u pravila ponašanja u biblioteci. Recite mu da je to mesto gde ljudi dolaze da razmišljaju, biraju knjige, upoznaju se s njima, te im zato treba mir i koncentracija. U biblioteci govorimo tiho, u biblioteci hodamo polako. Izbegavajte rečenice poput – ne trčimo, ne vičemo, jer time naglašavamo zabrane, a deca ne vole zabrane. Trudite se da o pravilima govorite u pozitivnom tonu, kroz to šta se od deteta očekuje, a ne šta mu se zabranjuje. Knjige uzimamo sa police jednu po jednu, pa ih vraćamo na mesto. Pri uzimanju i vraćanju knjiga stojimo uz mamu, dajemo knjige bibliotekaru i čekamo da nas zaduži/razduži. Priprema je važna, lepo se pripremite.
Dozvolite detetu da se upozna sa prostorom, makar to podrazumevalo da idete za njim i nadgledate ga. Naša biblioteka je prilično stara i oronula i nema sadržaje za decu osim knjiga, ali viđala sam neke koje su ovom dečjem kutku posvetile malo više pažnje, pa su ta dečja odeljenja prave male igraonice – veselih boja, s malim nameštajem, slikama na zidovima… Pustite dete da zavoli prostor u koji će dolaziti, a zavoleće ga samo ako ga upozna.
Dozvolite detetu da bira knjige koje ono želi. Moje dete se zalepilo odmah za Majstor Bob slikovnice. Ma koliko da sam želela da je pritrčao i uzeo neku prelepo ilustrovanu slikovnicu sa dobrom poukom, oduševljeno sam prihvatila njegov izbor. Glavni cilj je da dete knjige i biblioteke zavoli, imaće ceo život i školu pred sobom gde pokušavaju da ga ubede da je knjiga obaveza i smaranje. Ja sam rešila da to predupredim. Knjiga je područje slobode i ljubavi. Tačka. Uzmi, sine, dva Majstor Boba, nek ide život! Usput sam mu oduševljeno pokazala knjigu koja se meni dopala i on se složio da uzmemo i nju.
Ne žurite sa vraćanjem knjiga. Ne želite da dete shvati biblioteku kao obavezu koja ga ograničava. Čitajte knjige, uživajte u njima, podsećajte se odakle ste ih pozajmili. Kada na knjige zaboravite, kada ih odložite, tada ih vratite i uzmite nove. Poštujte rokove, ali ne opterećujte decu njima u početku.
Kada donesete knjige kući, nađite posebno mesto na kome ćete ih čuvati. Mi to isprva nismo učinili pa sam ih kasnije jedva pronašla u našoj kućnoj biblioteci. Ne bi bilo loše da dete izabere kutak na polici gde će stajati pozajmljene knjige. Ova navika je jako korisna i kasnije u životu, složićete se.
Budite primer. Ja sam se odmah učlanila sa njim i izabrala knjigu za sebe. Zamolila sam i njega da mi pomogne pri izboru, što je on oduševljeno prihvatio.
Ne klonite duhom. Nije uspelo iz prve? Ne odustajte. Idite i drugi, i treći, i četvrti put. Nekoj deci treba više vremena da počnu da se zabavljaju.
Zašto je važno da idete u biblioteku (a ne samo da čitate):
Razvijamo mali ritual zajedničke aktivnosti u kojoj oboje uživamo i koji će kasnije postati divna uspomena.
Bićete u toku sa kulturnim dešavanjima u svom kraju.
Bibliotekari mogu da budu vrlo inspirativni uzori našoj deci. Nadam se da ćete vi imati više sreće od nas, naša bibliotekarka i nije baš delila naš entuzijazam.
Razvijamo samostalnost deteta.
Razvijate na vreme ljubav prema čitanju, ali i biblioteci kao ustanovi. Kasnije će biti u iskušenju da pozajmicu doživi kao obavezu, maltretiranje, poslednju opciju kada knjige nema da se kupi. Povezujmo biblioteku sa lepim asocijacijama, novim iskustvima, zanimljivim pričama.
Razvijamo osećaj pripadnosti i odgovornosti – odgovornost prema knjigama koje čuvamo, prema obavezama vraćanja knjiga. Pripadnost klubu čitača, zajednici ljubitelja knjiga, članstvo u biblioteci. Članska karta biblioteke je jedina članska karta koje se nikada nećemo stideti.
Čitamo Elmera i Klarisu BIn 🙂
Trenutno nam je Krtic i ribica aktuelna
Veoma gladna gusenica i Larousse 1000 reči su nam trenutno omiljene!
Čitamo Nisam ja slatka i Elmera
Mi smo tek poceli sa citanjem, tako da nam je knjiga “price za laku noc” ovih dana u rukama 🙂
Trenutno čitamo Belog medu i šarene drugare i nezamenjivog Elmera. 🙂
Moja devojcica se tek od skoro zainteresovala za knjige. Ovih dana citamo Uspavanu lepoticu ( po ko zna koji put ), Pepeljugu i Crvenkapu.
Драго ми је да сте нашли своју кућу књига 🙂 Градите лепе успомене и добре навике.
Kod nas je saroliko. 🙂 Citaju se Patrolne sape, Najlepse basne sveta i jedna po jedna iz edicije Diznijevih bajki.
Citamo Minju i belog medu, Nodija, Pinokija.
Čitamo Životinje sa sela
Sa cerkicom citamo bajke pre spavanja a sa sinom od godinu dana slikovnice sa prozorcicima. 🙂
Potpuno vas razumem! I mi smo morali da nabavimo Majstor Boba jer je malisa ocaran dizalicama, bagerima, mesalicama…U poslednje vreme su nam na repertoaru Medvedici i velika oluja ( iako se pomalo plasi “vevikog loCa”), Ko se boji zeca jos i Cekaj, prvo da ti ispricam pricu 🙂
“Zlatna slikovnica” je komplet slikovnica bajki koje trenutno čitam, nasoj uskoro dvogodisnjoj Sari,kada je zaintresovana za knjige. Inače, to su slikovnice uz koje sam ja odrasla, a moja mama ih je sačuvala i za unuku. Sarina omiljena je “Papučica maca”.
Mi čitamo Stivena Kinga i knjigu “Džukac” 🙂 ne želimo poklon, samo da pohvalimo tekst i poželimo srećno čitanje ove knjigice nekom malom mališanu 🙂
Orlovi rano lete…a nas mali komsija obozava dinosauruse a ova bi knjiga za njega bila odlican izbor jer njemu su tek dve godine
Zahvaljujuci tvom blogu omiljene su nam Grozon i Elmer. Inace imamo tihu knjigu i odlicna je sada, a bice za uzraste koji nam predstoje. Ne bih zbog toga ucestvovala u nagradnoj igri – samo sam htela da pohvalim ovu vrstu zanimacije 🙂
Jedva čekam da još maaalko porastemo (18 m), pa da i mi čitamo Elmera i družinu. Za sada listamo knjižice tipa Prve reči i Knjigračka, Kako se krstim i sl., iako smo ih već možda i prerasli. Odličan je tekst i saveti za odlazak u biblioteku, ne samo za majušne, nego i za nas odrasle. 😀 Inače, Mika je član biblioteke već godinu dana, nisam mogla da odolim. 😉
Bambini male slikovnice. Ima 12 bajki, omiljena je “Tri praseta”. 🙂
Todor ima 14 meseci i obozava knjige (cak ga upravo gledam kako lista jednu, onu sa zvucnim efektima), a tata mu je citao bajke jos dok je bio u stomaku! Koliko voli knjige znaju svi, pa u svojoj biblioteci ima i one na svedskom i nemackom cak! I na prvi sajam knjiga je bio sa nama 😊 Omiljena knjiga mu je “Bebin dodir” (bebo pipni) i nju svuda nosimo.
Čitamo “Životinje iz Džungle” RAWR! 🙂
Pikove avanture na snegu i Dzuli u dzungli omiljene!
Uvek na prvom mestu Elmer i sada Zuca.
И да, да кажем шта читамо. Кртић! Велика љубав.
Bambi:)
Mi smo se uclanili u biblioteku za 2. rodjendan. U to vreme je voleo Pepu prase pa sam mu pre toga kupila slikovnicu “Pepa ide u biblioteku”, citali smo je mnogo puta i puno pricali o bibliotekama, tako da je sa velikom radoscu usao i prvi put na to divno bajkovito mesto sa bezbroj knjiga, kao i svaki sledeci put. Mnogo smo knjigica procitali za ovih godinu dana, pustim ga u potpunosti da izabere sam, pa cak i ako je knjiga za stariji uzrast ja mu je prilagodim tokom citanja, ali zelim da ima slobodu i da uziva u izboru. Takodje jednu izabere mladjem bati, obicno je to neka Pcelicina iz edicije taktilnih knjiga za bebe, ali je citamo i pipkamo razne teksture svo troje zajedno. Trecu mu obicno ja sugerisem nekoliko, a on izabere koju cemo uzeti.
Zao mi je sto ni vi niste imali srece s bibliotekarima, i ova nasa moje beskrajno srecno dete koje uziva u knjigama gleda nesto namrgodjeno (mislim, prema svima je takva), pa mi je zao sto ce mu mozda ostati takva slika o bibliotekarima. Prva bibliotekarka koju ja pamtim iz osnovne skole bila je divna, ljubazna, srdacna zena, koja je sa nama satima znala pricati o knjigama ili o bilo cemu drugom, zena zbog koje sam dugo godina i sama zelela da postanem bibliotekar.
I jos zelim da kazem da nam je sad trenutno omiljena knjiga – Moje prvo ilustrovano sveznanje. Potpuno slucajno dobilo ovu titulu. 🙂 Naime, put do mora je bio prilicno dug i voli da mu citam za to vreme. To znaci da bismo morali nositi puuuno knjiga, pa mi je sinula ideja da ponesem moju enciklopediju koju sam citala kad sam bila dete. Bogato je ilustrovana i neiscrpan je izvor tema. Zanimljivo, mislila sam da cemo se najvise zadrzati na stranicama o vozilima, masinama, igrackama, zivotinjama, ili o kucama kako se grade i kako se zivi u raznim delovima sveta, medjutim njemu je omiljena stranica o ljudskom telu, kako zarastaju kosti i koji je put zalogaja jabuke kroz ljudski organizam. 🙂
Eto, raspisala sam se, ali mozda ce nekom ovaj tekst posluziti, ili da se usudite da i trogodisnjacima date enciklopediju, izgleda da nikad nije prerano. 🙂
Pozdrav svim malim citaocima…
A jedan dečak ovde je za četvrti rođendan dobio na poklon komplet knjiga o Gavranu Čarapku i njegovim šumskim drugarima (divne ilustracije, teme i pouke!) i Pipi Dugu Čarapu, koja mu je sada novi omiljeni superheroj! :o)))
Juuuj, Jasmina, odličan blog, imat ću i ja što danima listati. 🙂 Mi još ništa ne čitamo, listamo i žvačemo plastičnu knjigicu za kupanje, ha ha ha.
Dragi naši, darivanje je završeno!
Pokazali ste još jednom da naša deca čitaju dobre knjige.
Davali ste sjajne odgovore i korisne predloge, pisali svoja dobra i manje lepa iskustva.
Pokazali ste da nije sve izgubljeno, da odgajamo prave male ljubitelje knjiga. I na to sam preponosna.
Volela bih da mogu da nagradim svakog od vas.
Ovog puta, nagrada ide Tamari i njenom malom čitaču koji tek otkriva avanture čitanja.
Tamara, proveri svoj mejl!
Nadam se da ćete uživati u čitanju i igranju sa ovom sjajnom knjigom koju vam je osmislila i izmaštala Stvaraonica Različak. Hvala im!
I vama svima hvala na učestvovanju. Ostanite uz nas, uskoro sledi još zanimljivih igrica i lepih darivanja.