Koje knjige treba da sadrži bebina prva biblioteka?

Naša bebina biblioteka građena je spontano, najpre od knjiga koje smo dobijali na poklon, a zatim od onih koje sam sama stidljivo pronalazila i kupovala. Mi smo počeli da čitamo sa tri meseca. Ukoliko pre toga u svem haosu, nespavanju i tumbanju života iz korena uspete da nađete vremena i za čitanje – skidam vam kapu! Tada uopšte nisam imala osećaj da je rano za čitanje, da me ne razume, da bilo šta radim uzalud. To čitanje je bilo sporo, smireno, nežno, duuugo smo čitali istu knjigu, ponavljala sam do u beskraj iste pojmove. I sigurna sam da je bar jednim delom to uticalo na sve što se kasnije dogodilo – njegovu ljubav i pažnju prema knjigama, rani i vrlo napredan razvoj govora, širok vokabular, veliku sposobnost pamćenja, razvijenu empatiju i moć zaključivanja



Prva bebina biblioteka većinom se sastoji iz knjiga tvrdih korica i oblih ivica, otpornih na žvakanje, grickanje i druge testove izdržljivosti kojima će ih beba svakodnevno izlagati. Ipak, ima izuzetaka, i reč je uglavnom o kvalitetnim knjižicama, lepo ilustrovanim pričicama koje ćete vi čitati bebi u svom naručju, a samostalno istraživanje ostavite za ove “otpornije” knjige. Naša bebina biblioteka rasla je zajedno sa nama. Zbog toga sam želela da svima vama koji ste na početku čitalačkih avantura olakšam predlozima, preporukama i idejama kako i šta tražiti, odakle početi. Knjige sam podelila po kategorijama i dala svoje preporuke i predloge, a vi za svaku kategoriju možete pronaći, sigurna sam, još mnogo zanimljivih knjižica

Crno-bela knjiga

U “naše vreme” ovih knjiga na našem tržištu nije bilo. Pošto je poznato da bebe u prvim danima života slabo vide i da najbolje raspoznaju kontraste, najbolji izbor za prvu knjigu bi bio – crno-belo-crvena knjiga. Jednostavna, u kontrastima i jasnim slikama. Kažu stručnjaci, najbolje stimuliše bebin mozak i razvoj vida i sinapsi. U svetu su ovakve knjižice odavno izbor roditelja za bebinu prvu biblioteku, a mi smo se snalazili i dovijali dok se prva nije dosetila Pčelica i dovela ih kod nas. I to čitavu ediciju, da možete da birate! Nismo ih još ispobali, ali planiram da se pripremim i dopunim našu vrlo bogatu biblioteku baš ovim primercima, jer uskoro nam stiže beba.

crno bele knjige za bebe

Knjiga sa fotografijama

Čim vaša beba počne da registruje svet oko sebe, ona uči, usvaja, napreduje. Njoj je sve fantastično i fascinantno, novo i prelepo. Zato je preporuka da izaberete neku što običniju i (vama) što “dosadniju” knjižicu sa fotografijama iz sveta koji beba svakodnevno vidi – kućni aparati, nameštaj, igračke, pojmovi iz parkića. Ovo je odlično za fazu prelaza, tzv. povezivanja onog što je na slici i pojma iz stvarnosti, i svakako olakšava bebi da prepozna i imenuje pojmove. Nisam pronašla mnogo knjižica koje su ilustrovane fotografijama. Mi imamo knjige mekanice u izdanju Vulkančića i voleli smo ih jako. Poseban plus za mekanice su upravo njihove meke stranice od pene, koje se mogu štipkati i grickati do mile volje.

knjige mekanice bebina biblioteka

Kratka pričica

Za prve susrete sa pričicama i knjižicama preporučujem da birate što kraće i što jednostavnije. U ovoj kategoriji moj favorit je definitivno Veoma gladna gusenica u izdanju Propolis booksa. Reč je o knjižici koju zaista svaka bebina biblioteka treba da ima. Slatka je, kratka, zanimljiva, predivno ilustrovana (jasne boje sa izraženim kontrastima), a svoje iskustvo čitanja i obožavanja ove knjižice prenela nam je Sonja na Kevi.

veoma gladna gusenica bebina biblioteka

Knjiga u stihovima

Stihovi imaju drugačiji ritam od svakodnevnog govora, ušuškavaju, prijaju, i treba ih čitati bebama od najranijeg uzrasta. Kratka i slatka knjižica u stihovima je Kiša od slatkiša u izdanju Zavoda za udžbenike, kroz koju bepci mogu naučiti čime se koja životinja hrani. Takođe sjajna zbirčica Gde zeka pije vodu? u izdanju Kreativnog centra, zbirčica narodnih pesmica za različite prilike (od uspavanki do prohodalica), stimuliše rani razvoj govora kod beba, pa je vredan član bebine biblioteke. Mi smo sa stihovanim knjigama krenuli nešto kasnije i jednostavno su mu slabo držale pažnju, ali znam decu koja su baš ovakve knjige obožavala. Nećete znati dok ne probate. 🙂 

gde zeka pije vodu bebina biblioteka

Knjiga o životinjama

U ovoj kategoriji je izbor mnogo bolji. Knjiga o životinjama ima mnogo i na vama je da samo izaberete šta vam se najviše dopada – teško da možete pogrešiti. Naša prva bebina biblioteka sadržala je više knjižica ovog tipa, a favorit su nam bile Žuća slavi rođendan (Kreativni centar), sjajna knjižica sa preklapalicama i momentom iznenađenja, koju i dan danas volimo da prelistamo i Pištalica (Pčelica), o kojoj sam nešto više pisala ovde. Knjižice sa životinjama su sjajne jer pružaju mnogo mogućnosti – pre svega vas motivišu za onomatopeju, koja je u ranom razvoju bebama najzanimljivija i to prvo nauče. Zato moram da napomenem da nijednu od do sada pomenutih knjižica nismo čitali samo reprodukujući tekst, već smo svaku sličicu opisivali, uočavali detalje, o njoj sam mu dugo, dugo pričala… Tekst je tu samo ako baš ne znate šta drugo da kažete i pokažete bebi, a ja sam sigurna da ćete znati.

pištalica bebina biblioteka

Knjiga skrivalica

Budite sigurni da će ove knjižice spadati u kategoriju omiljenih knjiga vaše bebe! A kako i ne bi! Mali, slatki prozorčići koje beba sama može da otvori, da pronađe prvo nove i fantastične skrivalice, a zatim, kada se sa knjigom bolje upozna, već dobro poznate i očekivane sličice. Nama omiljene skrivalice, o kojima sam već pisala detaljnije, i za koje mislim da svaka bebina biblioteka treba da ima su – Farma i Kuća, sjajne knjige koje “rastu sa bebom”, predivne, tople, sa mnogo detalja i zanimljivosti. Posebno su korisne za učenje govora, jer pružaju bezbroj mogućnosti za razgovor sa bebom.
farma i kuća bebina biblioteka
Takođe, među sjajnim skrivalicama izdvojila bih i knjižicu Ko šta nosi (Kreativni centar), ili bilo koju iz ove edicije. Knjižice su od kartona, jednostavne, lepog formata za male bebeće prstiće, idealne za razvoj fine motorike prilikom otvaranja prozorčića, pri čemu se uče nove reči i stiču korisna znanja o svetu oko nas. Knjige iz edicije Mali svet u izdanju Kreativnog centra nismo imali prilike da čitamo, ali sam ih prelistala i toliko mi se dopadaju da su se našle na mom spisku za kupovinu za bebinu (proširenu) biblioteku, te vam ih stoga preporučujem.
ko šta nosi bebina biblioteka

Knjižica za kupanje

Knjige uvek i svuda – zašto da ne? To je jedna od lepših poruka koje možete poslati svojoj bebi. Mi smo se uglavnom služili nekim pozajmljenim knjižicama kupljenim u inostranstvu, ali sam otkrila slatku ediciju knjiga za kupanje u izdanju Kreativnog centra. 

knjige za kupanje bebina biblioteka

Knjižica za uspavljivanje

Neka bude topla, nežna i emotivna. Neka bude savršena. Nije svejedno kojom ćete pričicom svog mališana ispratiti u svet snova. Mi smo sa čitanjem pred spavanje počeli nešto kasnije, sa možda godinu dana tek, ali ako se osećate spremnim i ranije – samo napred! U ovoj kategoriji moja definitivna preporuka je Pogodi koliko te volim u izdanju Belog puta. Ne bih da stajem na muku onima koji se mesecima trude da knjigu pronađu, jer izdavač više ne postoji i samim tim je i do knjižice teže doći, ali reći ću vam samo da se trud isplati. Na društvenim mrežama sam komunicirala sa mnogima od vas i znam koliko je želite i koliko se trudite da je pronađete, a isto tako znam i da su neki od vas uspeli da se knjige dokopaju. Potraga i dalje traje, pomoći ću vam u njoj koliko god mogu. O ovoj knjižici sam pisala u jednom ranijem tekstu, gde možete naći preporuke za još neke knjižice savršene za uspavljivanje
Takođe, vrlo lepa, nežna i uspavljujuća knjižica sa velikim brojem ponavljanja reči je Lepo spavaj, mali medo istog izdavača. Do nje ćete možda lakše doći.
pogodi koliko te volim bebina biblioteka

Knjiga koja podstiče na akciju

Ovde sam svrstala sve knjige koje pitaju, zagonetaju, pozivaju na razmišljanje, istraživanje i traženje odgovora. Naravno da vaša tromesečna beba neće dati odgovore na pitanja iz knjige, ali mislim da samim njihovim postavljanjem i pozivanjem deteta da se uključi, da aktivno učestvuje u procesu čitanja, podstičemo samo dete da to što pre poželi da učini. U ovoj kategoriji su sjajne knjižice u izdanju Zavoda za udžbenike – Ko se prvi umio, Gde je moj brat i Najveća kuća na svetu. Takođe, vrlo korisne i vrlo obožavane su sve knjižice koje na svojim stranicama sadrže materijale raznih tekstura za pipkanje. Pčelica ima sjajnu ponudu knjižica za bebe baš tog tipa. Nama je najdraža bila Prve reči, a sjajna je i mnogima omiljena Knjigračka.

bebina biblioteka
knjigracka bebina biblioteka

Knjiga za ceo život

Nemam preporuku za ovu kategoriju. Ovu knjigu beba bira sama. Ovo je knjiga koju će nositi sa sobom na spavanje, sa kojom će se igrati, koja će na sebi nositi uspomene sa vaših putovanja, igranja, koja će biti redovan gost na vašim porodičnim fotografijama. Zato pažljivo birajte knjigu za bebinu prvu biblioteku, jer nikad ne znate koja će knjižica biti baš ta – knjiga za ceo život

10 komentara na “Koje knjige treba da sadrži bebina prva biblioteka?

  1. Kao i uvek, divni predlozi za citanjac!
    Pratili smo vase preporuke sa prvom bebom i bili odusevljeni, a sada kada smo dobili drugog bebirona samo cemo da prosirimo bibliotekicu.
    Mislim da je Pcelica naoravila pravi potez objavljivanjem crno-belih knjizica i najverovatnije ce nam to biti prvi izbor.
    Nazalost, kao sto ste rekli, do izdanja Belog puta je jako tesko doci ali uspeli smo da nadjemo alternativu.:)
    Nase omiljene knjizice Mravac Mrav, Krtic i njegov mali auto i Medvedici i velika oluja. 😉

    • Hvala, draga Branka. 🙂 Mnogo mi je drago kad se nekome dopadnu naše preporuke. I sama volim da imam “sve na jednom mestu” pa su ovi tekstovi često meni samoj podsetnik na neke stvari.
      Slažem se za crno-bele knjižice, bilo je krajnje vreme da ih neko predstavi našem tržištu, znam da je među roditeljima odavno postojala potreba za njima.
      Hvala na preporukama!

  2. Za uzrast od 6meseci pa navise preporucujem Sanjalicu (kolekcija bebin dodir), u stihovima je, beba moze da istrazi razne teksture. Moj maleni ju je obozavao.

  3. Sjajno. I mi smo pre neko dan sredjivali nasu i delili na deo za bebu i deo za velikog decaka. :)Jako bi mi znacila preporuka za dvogodisnjaka. Uvek su mi tvoji tekstovi o knjigama najdragoceniji jer ih i moj decak obozava.

    • Dopalo mi se da se prisetim šta smo čitali kao bebaći, pa mislim da ću nastaviti sa ovakvim tekstovima i za uzrast od 1, 2, 3 i 4 godine. Dosta knjižica koje smatram vrednim sam već opisivala, neke se, nažalost, ne mogu više pronaći u prodaji pa ne znam ni da li o njima da pišem ako ih ne možete kupiti… Ali pokušaću da se prisetim kako smo rasli uz knjige i radujem se da to podelim sa vama i čujem vaša iskustva. Hvala na divnom komentaru! <3

  4. Nasa bebica ima dva meseca i jedva cekam da pocnemo da se igramo i ucimo pomocu knjigica. Jedino ne znam kada bi bilo pametno da krenemo? Jos uvek mi deluje da slabo registruje bilo sta osim mog lica i glasova 🤗 cak mislim da jos uvek nije videla naseg psa posto je uglavnom pogled usmeren ka gore 😂
    Bravo za ovaj koristan post! ❤️

    • Draga Tanya, hvala na lepim rečima. 🙂 Kada ćete krenuti sa čitanjem je zaista individualno i zavisi od vašeg entuzijazma više nego od bebinih sposobnosti razumevanja. 🙂 Ja sam Duletu počela da čitam kad je imao tri meseca. Polako, sažeto, ponavljala sam reči i pokazivala slike, pa je s vremenom naučio da ih prepoznaje. Mislim da za čitanje nikad nije prerano, ukoliko je neusiljeno i ukoliko vam oboma prija. Neko konkretnije interesovanje za slike i eventualno razumevanje možete očekivati nakon osmog meseca.

Ostavite komentar